Chopin Boutique B&B

kawa chopin

Palarnia kawy przy Smolnej

Tylko świeża kawa, dzień – dwa dni po paleniu, jest pełna aromatu, który silnie oddziałuje na nasz zmysł smaku. Tej świeżości, mimo zapewnień koncernów kawowych, nie da się zamknąć w hermetycznej paczce. Proces palenia wyzwala charakterystyczny dla kawy palonej olejek eteryczny i 600 innych substancji aromatycznych, które razem tworzą wyjątkowy i zachwycający smak kawy.

Kup swieżo paloną kawę

O naszej kawie opowiada Jarek Chołodecki

Doskonale pamiętam kiedy Paweł Grochola przysłał mi link do strony TED, na której wyglądający na hipisa roaster z Bali tłumaczył jak prosto palić własną kawę i jak ważne jest, aby to robić. Zwracał głównie uwagę na to, że kawa musi być świeżo palona. Że ta, która leży na półkach sklepowych powinna być kompostowana. Produkowana jest bowiem w ogromnej skali, metodami, które nie pozwalają wydobyć smaku, w dodatku nie ma szans na to, aby we właściwym terminie ją sprzedać. A co to jest ten właściwy termin? Do miesiąca maksymalnie dwóch po wypaleniu.

I już wiadomo, dlaczego producenci kawy nie podają terminu palenia tylko termin przydatności do użytku. Ten ostatni oznacza przecież czas, do którego możemy ją spożyć i się nie zatruć. Ale takie postawienie sprawy w przypadku kawy jest absurdalne. Kawa jest nie tylko najpopularniejszym codziennym napojem spożywanym dziś przez ponad miliard ludzi jest również ważnym elementem kultury. To z miłość do niej powstały świątynie jej kultu powszechnie zwane kawiarniami. Nie pijalnie kawy, a kawiarnie. W kawiarni wszystko jest ważne, nie tylko smak, ale kształt filiżanki, grubość porcelany, sposób parzenia, rodzaj ekspresu, talent baristy… To wszystko ma ogromne znaczenie.

Jednak zanurzając się głębiej w kawie dowiadujemy się, że ten niezbędnik ludzi północy wytwarzany jest przez blisko 200 milionów ludzi w tropikach Afryki, Azji i Ameryki, kawa to po ropie naftowej główny artykuł eksportowy krajów rozwijających się. To główne źródło dewiz dla bardzo wielu. Wreszcie jej produkcja to zajęcie od pokoleń w krajach takich jak Rwanda, Nikaragua czy Brazylia. Bliski związek kawy z kulturą powoduje, że nie może być sprowadzona do roli “commodity” – towaru masowego, którym się handluje na nowojorskiej giełdzie jak pszenicą.

Kawa podobnie jak wino produkowana musi być przez ludzi, którzy się na tym znają, na który terenie się do tego nadaje, im wyżej, tym lepiej, dobrze gdy jest produkowana od pokoleń, bo tajemnice smaku przekazywane są w sposób dyskretny. Przyjemność picia kawy polega między innymi na tym, że kawa kawie nierówna. Że można doszukiwać się jak w dobrym winie nut korzennych czekoladowych czy owocowych. Z tych wszystkich powodów zdecydowałem się na to, aby miejsce nasze miało własną kawę.

Może jeszcze nie jest to najlepsza kawa świata, ale z pewnością jest świeżo, palona z najlepszych ziaren. Sami ją pijemy i za nią ręczymy. Tylko naszą kawę w nieograniczonej ilości piją nasi goście hotelowi. I zapraszamy, by się w nią zaopatrywać. Przedłużać dobre smaki z hotelowego pobytu – wsypując naszą kawę do zaparzarki we własnym domu. Obecnie oferujemy kawę z Gwatemali i Brazylii.

ZŁOTE ZASADY DLA ŚWIEŻEJ KAWY

Każdy przyzna, że świeżo palona kawa jest lepsza, więc polecamy:

  1. Kupować kawę z widoczną datą ważności na opakowaniu
  2. Kupować kawę z 2-tygodniowym terminem ważności
  3. Jednorazowo kupować kawę tylko na kilka tygodni
  4. Najlepiej kupować świeże ziarna i palić je na bieżąco